Jak se dělá prosecco
Jak se dělá prosecco
Vína z oblastí Prosecco vznikají snoubením letitých zkušeností i tradic zdejších vinařů s nikdy nekončícím vývojem výrobních postupů. Žádné prosecco také nevznikne bez správně vyzrálých hroznů, dávky svědomitosti a značného úsilí vinařství. Odměnou za tuto mravenčí práci je nejlepší italské víno.

Technologie výroby šumivého prosecca je odlišná od šampaňského. Za její objevení dodnes vinaři vděčí Antoniu Carpenè. Ten v roce 1879 postup výroby prosecca přivedl na svět. Na počátku každoroční výroby kvalitního prosecca stojí opatrný ruční sběr hroznů a jejich pečlivé třídění dle odrůdy, data sklizně i původu. Po sklizni přichází na řadu první fáze zpracování, tedy lisování.
Lisování hroznů při výrobě prosecca je sofistikovaný proces. Z hroznů je důležité získat pouze šťávu a nic jiného. Po lisování následuje tzv. usazování – proces, během kterého se zakalený mošt v tancích ochlazuje na 5 až 10 °C. Dokončením usazování začíná vinifikace čirého moštu a získání tzv. základního vína.
Další a konečnou fází výroby prosecca je druhotné kvašení. Jednotlivé odrůdy vína se musí nejprve důkladně ochutnat. Poté se smíchají a spolu s cukrem a kvasinkami přečerpají do tlakových ocelových nádob. Právě při této refermentaci získává víno jemné bublinky, kterými se prosecco zapsalo do paměti všech. Po 30 dnech je toto kvašení dokončeno. Metoda se dnes nazývá Charmat-Martinotti. A výroba prosecca je ve finále. Protože teď se musí už jen zalahvovat.
Prosecca různých apelací si žádají i drobné výrobní odlišnosti. Například výroba Asolo Prosecco Superiore DOCG je specifická metodou kultivace révy. Ta spočívá v pěstování malého počtu hroznů na jednom keři. Díky tomu jsou hrozny vyzrálejší a jejich tvar, vůně, velikost i struktura mnohem lepší. Naopak zvláštností prosecca DOC je sběr hroznů v optimální vyzrálosti. Aby hrozny nezačaly kvasit ještě před dodáním ke zpracování, musí být sklizeny v průběhu prvních zářijových týdnů.
Na všech si však bez rozdílu pochutnáte.