Dělení prosecca

Apelace

Apelace označuje víno z konkrétní oblasti, určuje celý proces výroby vína od původu hroznů, přes pěstování až po zalahvování. Je označena na etiketě spolu s příšlušnou kategorizací vína dle legislativy dané země. V oblasti Prosecco jsou to DOC a DOCG.

DOC (Denominazione di Origine Controllata)

Vína mají kontrolovaný původ, hektarový výnos, dobu zrání, technologii zpracování a kvalitu. Existuje jich více než 500 druhů, můžete se setkat s průměrnými víny, ale i opravdovými skvosty.

DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)

Od roku 1980 platí pro nejvyšší stupeň kvality v Itálii. V současné době se takto označuje cca 40 druhů italských vín. Veškeré procesy jsou velmi přísně kontrolovány, včetně původu révy, hektarového výnosu a nadmořské výšky vinic. Před lahvováním je vinař povinen nechat kvalitu vína přezkoumat komisí ministerstva zemědělství. Pokud je odpovídající, smí své víno označit DOCG.

Oblasti Prosecco se dělí na:

Prosecco Cogliano-Valdobbiadene

Prosecco Asolo-Montello

Prosecco DOC

(Setkat se můžete i s označením Treviso a Trieste. Takové označení se používá pouze tehdy, jsou-li hrozny sklizeny a víno vyrobeno a plněno výhradně v těchto dvou provinciích).

V těchto oblastech se ještě můžete setkat s označením Rive a jedním Cru. Jde o další dělení, tentokrát na jednotlivé viniční tratě, které si takové označení zasloužily za dlouhodobou kvalitu své produkce. Vína z nich jsou charakteristická a pravidelným konzumentům snadno rozpoznatelná.

Prosecco DOC

je Cru z maličké oblasti 107 hektarů vinic z nejstrmějších kopců San Pietro di Barbozza, Santo Stefano a Saccol v obci Valdobbiadene. Setkává se zde ideální mikroklima s rozmanitým terénem brázděným morénami. Pískovcové a jílovité podloží rychle odvádí dešťové srážky a současně zaručuje soustavné zásobování vodou, což umožňuje vyvážený růst keřů. Kvalitu místního Prosecco Cartizze poznáte s prvním douškem. Víno má intenzivní barvu, chuť je plnější a nabízí širokou kombinaci jemných vůní a chutí jablek, hrušek, meruňek, citrusů, růží, ale i sladkých mandlí. Chuť je příjemně zaoblená a zesílená jemným perlením. Obvykle se vyrábí nasládlé se zbytkovým cukrem do 32 g/l, v poslední době se častěji objevuje i v sušším provedení Brut (do 12g/l). Víno se hodí k tradičním místním koláčům a pečivu.

IL RIVE

dostanete pouze v plně šumivém provedení. Vyrábí se z vína pocházejícího z konkrétní trati a plně ji reprezentuje. Rive vám umožní poznat styly jednotlivých vinařství a rozmanité podoby prosecca z Conegliano Valdobbiadene. Aby vynikly jednotlivé vlastnosti, jsou výnosy z každé Rive omezeny na 13 tun na hektar, hrozny jsou sbírány výhradně ručně a datum sběru jednotlivých odrůd musí být uveden na etiketě. Conegliano Valdobbiadene obsahuje 43 takových zón.

Brut – obsah cukru nižší než 12 g/l

Nejrozšířenější a nejznáměnší provedení vína. Vyznačuje se živostí na patře spojenou s typickým aroma citrusových plodů provázeným rostlinnými tóny. Nejlépe vynikne nachlazené na 7 až 9°C v kombinaci s rybím nebo zeleninovým předkrmem a mořskými plody doplněnými o těstovinami nebo rýži. Může být servírováno po celou dobu trvání jídla. Zbytkový cukr se pohybuje mezi 0 až 12g/l.

Extra Dry – obsah cukru mezi 12 a 17 g/l

Tradiční zpracování vína. Je barvy světlé slámy oživené o jemné perlení. Nabízí bohatou vůni jablek a hrušek provázenou nádechem citrusových plodů a květinovými tóny. Na patře je jemné ale výrazně kyselé. Víno vynikne jako aperitiv podávaný nachlazený na 8 až 10 °C, skvěle doplní mořskou polévku, těstoviny, jemné masové omáčky, smetanové sýry a bílé maso, především drůbež. Zbytkový cukr se pohybuje mezi 12 až 17 g/l

Dry – obsah cukru mezi 17 a 32 g/l

Nejméně rozšířené víno. Má výraznou květinovou a ovocnou chuť. Barva je světle slámově žlutá, vůni dominují citrusové plody, bílé broskve a zelená jablka. Chuť je hebká a osvěžující. Při teplotě 7 až 8 °C skvěle doplní suché pečivo nebo výrazně kořeněná jídla. Zbytkový cukr se pohybuje mezi 17 až 32g/l

Demi sec – obsah cukru mezi 32 a 50 g/l

Typy prosecca jsou závislé na intenzitě perlení. Dáváte-li přednost šumivému, volte Prosecco DOC Spumante, z perlivých vybírejte Prosecco DOC Frizzante a z neperlivých Prosecco DOC Tranquillo. Mezi nejznámější a velmi oblíbené však patří víno zmiňované jako první – Prosecco DOC Spumante. Víno s jemným dlouhotrvajícím perlením, světle žlutou barvou různé intenzity a s přetrvávající jasnou pěnou. V buketu je toto prosecco jemné a výrazné (typické dle hroznů, ze kterých pochází). Příchuť prosecca od Brutu po Demi-sec je svěží a zřetelná.

Spumante (šumivé víno)

vzniká prvotním a nebo druhotným alkoholickým kvašením, které se po otevření láhve vyznačuje unikájícím oxidem uhličitým. Ten pochází výhradně z kvašení a jeho tlak vykazuje v uzavřené nádobě při 20 °C nejméně 3 bary.

Frizzante (perlivé víno)

má celkový obsah alkoholu nejméně nejméně 6,5 %. V uzavřené nádobě při 20 °C vykazuje přetlak způsobených nejméně 1 bar a nejvýše 2,5 baru

Tranquillo (tiché víno

nevykazuje téměř žádný tlak a neobsahuje téměř žádný oxid uhličitý.

Copyright 2017 - Prosecco.cz